Батятицька Ікона Божої Матері

Вічна пам'ять полеглим за Україну

Глава УГКЦ Патріарх Святослав

Правлячий Архиєрей Владика Михаїл

Настоятель храму о.Ярослав

Побачити Боже обличчя

До храму Собор Пресвятої Богородиці села Батятичі прибула копія унікальної реліквії Нерукотворного образу Ісуса Христа, яка була освячена на оригіналі у архикатедральному Соборі св..Юрія у Львові

 

Передання свідчить, що за часів проповіді Спасителя в сірійському місті Едессі правив Авгарь. Він був уражений по всьому тілу прока­зою. Чутка про великі чудеса, що творяться Господом, розповсюдилася по Сирії (Мф. 4, 24) і дійшла до Авгаря. Не бачивши Спасителя, Авгар увірував в Нього, як в Сина Божого, і написав лист з проханням прийти і зцілити його. З цим листом він послав до Палестини свого живописця Ананію, доручивши йому написати зображення Божественного Вчителя.

Ананія прийшов до Єрусалима і побачив Господа, оточеного народом. Він не міг підійти до Нього через велике зібрання людей, що слухали проповідь Спасителя. Тоді він став на високому камені і спробував здалека написати образ Господа Ісуса Христа, але це йому ніяк не вдавалося.

Спаситель Сам покликав його, назвав по імені і передав для Авгаря короткий лист, в якому, похвалив віру правителя, обіцяв прислати Свого учня для зцілення від прокази і для настановлення на шляху спасіння. Потім Господь попросив принести воду і убрус (полотно, рушник). Він умив лице, обтер його убрусом, і на ньому відбився образ Його обличчя. Убрус і лист Спасителя Ананія приніс в Едессу. З благоговінням прийняв Авгар святиню і отримав зцілення; лише мала частина слідів страшної хвороби залишалася на його обличчі до приходу обіцяного Господом учня. Ним був апостол від 70-ти святий Фаддей, який пропові­дував Євангеліє і хрестив Авгаря, що увірував, і всіх жителів Едесси.

Написавши на Нерукотворному Образі слова «Христе Боже, всякий, хто сподівається на Тебе, не посоромиться», Авгар прикрасив його і встановив в ніші над міськими вратами. Багато років жителі зберігали благочестивий звичай поклонятися Нерукотворному Образу, коли проходили через ворота. Але один з правнуків Авгаря, правитель Едесси, впав в ідолопоклонство. Він вирішив зняти Образ з міської стіни. Господь повелів у видінні Едесському єпископові сховати Його зображення. Єпископ, прийшовши вночі зі своїм кліром, запалив перед ним лампаду і заклав глиняною дошкою і цеглою. Пройшло багато років, і жителі забули про святиню. Але, коли в 545 р. персид­ський цар Хосрой I оточив Едессу і стан міста здавався безнадійним, єпископу Євлавію з’яви­лася Пресвята Богородиця і повеліла дістати із замурованої ніші Образ, який врятує місто від ворога. Розібравши нішу, єпископ знайшов Нерукотворний Образ: перед ним горіла лампада, а на глиняній дошці, що закривала нішу, було подібне ж зображення. Після звершення хрес­ного ходу з Нерукотворним Образом стінами міста персидське військо відступило.

У 630 році Едессою оволоділи араби, але во­ни не перешкоджали поклонінню Нерукотвор­ному Образу, слава про який розповсюдилася по всьому Сходу. У 944 році імператор Костянтин Багрянородний (912-959) побажав перенести Образ в тодішню столицю Православ’я і викупив його у еміра – правителя міста.

З великими почестями Нерукотворний Образ Спасителя і той лист, який Він написав Авгарю, були перенесені духовенством до Констан­тинополя. 16 (29 н.ст.) серпня Образ Спасителя був поставлений у Фаросськой церкві Пресвятої Богородиці. В пам’ять про цю подію і вста­новлене щорічне церковне святкування.

Про подальшу долю Нерукотворного Образу існує декілька переказів. За одним – його викрали хрестоносці за часів їх владарювання у Констан­тинополі (1204-1261), але корабель, на який була взята святиня, потонув у Мармуровому морі. За іншими переданнями, Нерукотворний Образ був переданий близько 1362 року до Генуї, де збері­гається в монастирі на честь апостола Варфоломія. Відомо, що Нерукотворний Образ неодноразово давав з себе точні відбитки. Один з них, т.зв. «на керамії», відбився, коли Ананія ховав образ біля стіни дорогою в Едессу; інший, відбившись на плащі, потрапив до Грузії. Можливо, що різниця переказів про первинний Нерукотворний Образ грунтується на існуванні декількох точних відбитків.

За часів іконоборчої єресі захисники іконошанування, проливаючи кров за святі ікони, співали тропар Нерукотворному Образу. На доказ істинності іконошанування папа Григорій II (715- 731) надіслав лист до східного імператора, в якому указував на зцілення володаря Авгаря і перебування Нерукотворного Образу в Едессі, як на загальновідомий факт. Нерукотворний Образ з давніх часів шанувався в Русі – його зобра­ження навіть вміщалося на військових прапорах.

Святиня зберігається в особистій захристії Папи Римського. Це матерія із зображенням Христа, наклеєна на кедрову дошку. Образ останні 100 років не виїжджав з Ватикану. Щороку він виставляється для почитання після вечірні у 5-ту неділю Великого Посту в базиліці святого апостола Петра на балконі над монументальною статуєю святої Вероніки, яка тримає в руках хустину, на якій відбите Христове обличчя.

З нагоди 25-ліття легалізації УГКЦ, Ватикан вперше дозволив цілувати образ як виняток для України у такий складний для неї час. Від 30 січня до 15 лютого 2015 р., у греко-католицькому архикатедральному соборі св. Юра у Львові було виставлено до почитання оригінал Нерукотворного образа Ісуса Христа, відомий як Мандиліон, який сторіччями зберігався в каплиці Матильди Каносської в Апостольському палаці у Ватикані.

Копії Мандиліону почитаються у численних храмах католицької Церкви. А Східні Церкви 16 (29) серпня святкують празник Перенесення Нерукотворного Образа ГНІХ.

Наша парафія Сбору Пресвятої Богородиці села Батятичі, завдяки нашим жертводавцям, отримала великий подарунок. Дня 12 березня, коли наша парафія відзначала річницю заснування спільноти «Матері в молитві», до храму урочисто було внесено для постійного богопочитання копію Нерукотворного Образа ГНІХ, який був освячений на оригіналі у архикатедральному соборі св..Юрія у Львові.

Нехай всемилостивий Господь, через посередництво цього Образу, принесе у нашу Батьківщину і наше село мир і злагоду, любов і милосердя між людьми. «Дякуємо сьогодні нашому Богові-Отцеві за його любов до нашого народу і Спасителеві – Ісусові Христові, який діянням Духа Святого робить своє обличчя для нас доступним».

 

 

Розпорядок:

Середа 26 вересня

  • 17.30 Велика Вечірня. Винос Хреста

Четвер 27 вересня

ВОЗДВИЖЕННЯ ЧЕСНОГО ХРЕСТА

  • 10.00 Літургія

П′ятниця 28 вересня

  • 19.00 Зустріч спільноти "Діти молитви"

Субота 29 вересня

  • 9.00 Заупокійна Літургія

Неділя 30 вересня

Неділя 18-та по П’ятидесятниці

  • 12.00 Літургія
  • Похід з Хрестом по селі. Акафіст. 

Меценат  нашого сайту - пан Куровець Ярослав Васильович.